פינת הבריאות

שינוי הרגלי חיים

חן שלום - עורכת סדנאות בישול וקייטרינג

עם דגש לתזונה בריאה וחיים בריאיים

 

שלום רב לכל הקוראים היקרים,


ראשית, ברצוני להציג את עצמי, שמי חן שלום, עיסוקי –עורכת סדנאות בישול למבוגרים ולילדים, בביתי וגם באירועים מיוחדים אצל הלקוחות כמו ימי הולדת לילדים, מסיבות רווקות וכו.


את כל המיומנות שלי בבישול ואת אהבתי לאוכל רכשתי במטבח של אמי, שבו עלו תמיד ריחות מטריפים של בישולים אניני טעם. אני גדלתי על המטבח הרומני ששודרג עם השנים לכיוון המטבח האיטלקי, הים תיכוני כשאני באופן אישי שמתי דגש מיוחד על תזונה בריאה ואורח חיים בריא.


במשך החיים עברתי הרבה סדנאות וקורסים הקשורים בבריאות ,תזונה וספורט בארץ ובחו"ל ואשמח להעביר לכם מדי פעם כתבות קטנות ממחקרים עולמים, מדיאטות מקובלות ועכשוויות וטיפים נחמדים לשיפור איכות החיים וגם מתכונים קלים, טעימים ובריאים מהסדנאות שאני מעבירה.


קיימים אינספור סוגים של דיאטות הרזיה, רבות מהם מנוגדות אחת מהשניה, לדוגמא: דיאטת חלבונים, דיאטת פחמימות כאשר בשני המקרים לא בריא ולא מומלץ להמשיך אותה לאורך זמן, ברב המקרים האנשים נשברים אחרי תקופה קצרה.


אנחנו לא מדברים על דיאטה, אלא על שינוי הרגלי חיים , הקניית הרגלים חדשים המשלבים הרבה ספורט לגוף ולנפש, שיהפכו עם הזמן לאורח החיים שלנו .


יש קשר הדוק בין גוף-נפש-רוח.

* נפש בריאה בגוף בריא , להראות טוב, להרגיש טוב, להיות מאושר

אנחנו משולים לשולחן עם 4 רגלים וכדי שהשולחן יהיה יציב על הקרקע עלינו לטפח את כל ארבעת הרגלים.


1. תזונה בריאה : לפי רב המחקרים מומלץ – לאכול בכל ארוחה את כל אבות המזון: לחם ודגנים, ירקות ופירות, וחלבונים: עוף, דג, בשר, קטניות, מאכלי חלב וביצים.

כמה שיותר מזון טרי והעדפה של דגנים מלאים וקמח מלא, והפחתה של כל רעות העדן המתועש, ובהן מזון משומר,עודפי סוכר,מלח ושומן מן החי.

טיפ! סוד להצלחת כל תבשל- להשתמש בירקות טריים, בשר ודגים טריים .

הרגלי אכילה נכונים משפרים את תפקוד מערכת העיכול, מעלים את רמת האנרגיה בגוף ומסיעים בהרזיה.

הרעיון, שעל מנת להצליח בדיאטה לאורך זמן יש לשמור על רמת סוכר מספיק גבוה בדם, ולגרום להפרשת סרוטונין קבוע במוח. כך נמנעות תחושת הרעב, ומרגישים שבעים ומסופקים.

הדרך להשיג זאת היא על ידי אכילת 3 ארוחות עיקריות , רצוי בזמנים קבועים וגם 2-3 ארוחות ביניים, כמו פרי, מעדן , כריך מחיטה מלאה או דגנים עם ממרח רזה . כך הגוף מקבל איתות מהמוח שיש אוכל מתי שצריך לפעולות המצריכות אנרגיה ולא צריך לאגור אוכל לזמנים קשים( שבד"כ הופכים לשומנים בגוף שקשה להיפטר מהם…)

המסקנה בניגוד לציפיות הרווחות – שדיאטה גורמת להשמנה ומי שאוכל בצורה מסודרת הרבה ארוחות ביום – מרזה. נחמד , נכון? אוכלים ומרזים , לא צריך לחשוב על דיאטה וגם מגיעים לארוחה הבאה די שבעיים כך שאין צורך להתנפל על האוכל ועם הזמן אנחנו אוכלים כמויות יותר קטנות בכל ארוחה.

2. ספורט : כדי לשמור על גוף בריא עלינו לעשות ספורט כלשהו – מומלץ 30 דקות כל יום – הליכה מהירה, שחייה, רכיבה על אופניים , חדר כושר כוו'… נסו למשל רכיבה באופניים עם אוזניות (תשמעו מוזיקה אהובה) – ותרגישו הנאה וכושר בו זמנית.

3. בריאות הנפש : רובנו מנהלים אורח חיים שוחק: עבודה, פרנסה, ילדים, טרור, כך שאנחנו צוברים הרבה מאוד מתחים ולחצים שעלינו למצוא דרך לפרוק מעלינו.

יוגה , מדיטציה, סדנאות רוחניות למיניהם עוזרות לשחרור לחצים ומשפרות באופן משמעותי את הבריאות,מחזקות את מערכת החיסונית , פחות מחלות, יותר מרץ וחיוניות, יותר שמחה ואהבה בלב.

"נתינה", נעשו מחקרים רבים בנושא זה שגילו שהנתינה משפרת משמעותית את הרגשת האושר שלנו וגם את הבריאות.

לפי הגישה ההוליסטית, נתינה היא הענקת אנרגיה. יש חשיבות גדולה לנתינה, כי נתינה מאפשרת התפתחות. כשאנו נותנים אנחנו מעבירים שפע הלאה, מפנים לעצמנו מקום לדברים חדשים,מעשירים את כולם. כשנותנים באהבה, בשמחה, עצם הנתינה גורמת לצמיחה והעשרה. אדם שיודע רק לקחת, מחבל בזרימה ההדדית של תן וקח ובסופו של דבר פוגע בעצמו. אם העשיר אוגר את כל הכסף לעצמו, הכלי שלו מלא, והוא בעצמו תוקע את אנרגית הזרימה של הכסף אליו.


"סליחה" זה גם סוג של נתינה, מי שסולח , מרפא וגם נרפא. הרבה פעמים אנשים אומרים ' בחיים לא אסלח לו/לה', זה סוג של נקמה , טינה, הענשה שצורכת גם הרבה אנרגיה . ברגע שאנחנו סולחים, אנחנו משחררים את הכעסים שלנו ומפנים מקום לזרימה של עשייה בונה.


נתינה בריאה היא נתינה שנעשית מתוך בחירה. בנתינה אמיתית אנחנו צריכים להיות קשובים, זהירים ורגישים. לבדוק מה האחר צריך לפני שנותנים כי אז לא בהכרח זה עוזר לצד השני, אפילו זה יכול להיות הרסני. יש אנשים שנותנים מתוך אגויזם , מעדיפים לתת כי הם פוחדים לקבל או מרגישים לא ראויים לקבל , כשאתה נותן אתה נמצא במקום חזק, בשליטה. אם אתה מחכה לנתינה אתה פסיבי. איך שהוא גם פה צריך להיות איזון בין תן וקח,

צריך לדעת לתת ולקבל בצורה הדדית

נתינה זה גם סימן דרך המאפשר לנו ללמוד הרבה על עצמנו ועל אחרים, לבחון מאיפה אנחנו נותנים, למי וכמה. לפעמים כשמישהו נותן לך,הוא מאותת מה היה רוצה לקבל

טיפ! הצחוק נחשב ל"ספורט", משחרר חרדות, מנכה את הגוף, אפילו מרזה (כי מוציאים אנרגיה)

4.   הגשמה עצמית- תמצאו זמן איכות לעצמכם, תעשו דברים שאתם אוהבים (שהזנחתם בגלל סדר עדיפויות אחר ) וגורם לכם הנאה . קורסים שונים (כמו ריקודי בטן, אומנות, צילום), לימודים באוניברסיטה גם בגיל מבוגר, פעילויות התנדבותיות, עזרא, תרומה, נותן לנו סיפוק רב.

תסכולים מאי מימוש עצמי פוגעים בבריאותנו.

  

הטיפ של הגשמה עצמית !

תגלו את עצמכם מחדש (נכון לכל גיל) ותזרמו עם זה !תתמלאו חיוניות שלא הכרתם והרבה שמחה ואהבה בלב.

וזה הכל להיום, אם תתחילו ליישם את איזון הגוף והנפש שלנו בחיזוק 4 רגלי השולחן, נהיה יותר מאושרים ובריאים ונקרין אהבה החוצה.

טיפ! צחוק מושך צחוק מהמסתכל וזה מדבק הלאה,

תצחק אל העולם והעולם יחזיר לך צחוק ואהבה לחיים!

כחה אנחנו מזמנים אהבה ואנרגיות חיוביות לחיינו.

אשמח לארח אתכם בקורסים וסדנאות בישול שאנו עורכים בביתי בהרצליה או בכל מקום שמזמינים אותנו וללמד אתכם תבשילים טעימים, בקלי קלות ובניחוח בריא.

לפרטים נוספים ולהזמנת מקום תתקשרו

052-3525450  

שלכם באהבה

 

חן שלום , עורכת סדנאות בישול