כלים מומלצים לבישול

סירי ברזל. מצריכים תחזוקה שוטפת אבל שווים את המאמץ. צילום: cibrgl-cc-by
סירי ברזל. מצריכים תחזוקה שוטפת אבל שווים את המאמץ. צילום: cibrgl-cc-by

מדריך סירים מקוצר

זכוכית - אין ספק שהכלים הבטוחים ביותר לשימוש הם כלי זכוכית/ פיירקס/ קורנינג (שכולם בעצם סוגים של זכוכית). זכוכית אינה מגיבה עם שום חומר ולא פולטת שום חלקיק, גם בטמפ' גבוהה. יש כיום גם סירים מזכוכית המיועדים לבישול. החסרון של כלי זכוכית הוא שהולכת החום שלהם אינה טובה כמו הולכת החום של כלים ממתכת (כלומר, הזכוכית לא תתחמם במידה שווה בכל האזורים והדבר עלול לפגום במוכנות של התבשיל באופן אחיד). בנוסף, נוחות השימוש בהם היא פחותה בהשוואה לכלי מתכת, אך בריאותית הם היחידים שאין לגביהם כל חשש ועל כן אני ממליץ בחום רב על שימוש בהם לבישול ואפיה.

נירוסטה - אפשרות נוספת, שככל הנראה גם היא בטוחה, היא שימוש בכלי נירוסטה. נירוסטה היא בעצם פלדת אל-חלד (stainless steels) שהיא למעשה סגסוגת של ברזל, כרום וניקל. לכלים אלו אין ציפוי והקשרים בין המרכיבים של הסגסוגת הם חזקים ואמורים למנוע פליטה של חלקיקים למזון. לא מצאתי מעבדה שבדקה האם במזון שבושל או טוגן בכלי נירוסטה נמצאו חומרים בעייתים, כך שוודאות מוחלטת כמו בכלי זכוכית אין לנו, אך לאור העובדה שהקשרים הכימיים בסגסוגת חזקים, סביר מאוד להניח שאין פליטה מכלים אלו ושהם בטוחים לשימוש.

ברזל - כלי מטבח מברזל גם הם נפוצים. גם להם אין ציפוי שעלול להכיל חומרים בעייתים. לא מצאתי מידע אמין המתייחס לשאלה האם חלקיקי ברזל נפלטים אל המזון בזמן הבישול. ברזל הוא חומר רעיל כאשר הוא מגיע בצורה לא מבוקרת (בניגוד למזון שמכיל ברזל אורגני בכמות מבוקרת). ברזל מוליך חום בצורה טובה ועל כן הבישול הינו אחיד ואיכותי. החסרון המרכזי שלהם, מעבר לכבדות הכלים, היא העובדה שברזל נוטה להחליד ורצוי לשמן את הכלים לאחר השטיפה. לא ידידותי במיוחד.

טיטניום - כלי מטבח המצופים בטיטניום נחשבים לאיכותיים מאוד. טיטניום היא מתכת חזקה וקלה שאינה מחלידה כמו ברזל. טיטניום היא מוליכת חום מעולה, דבר התורם לאיכות הכנת המזון. לציפוי טיטניום יש גם תכונות המונעות את הידבקות המזון ולכן מאפשר להשתמש בפחות שמן. ככל הנראה הכלים בטוחים לשימוש, אך עד שלא ייבדק הדבר בצורה יסודית, אין לנו וודאות מוחלטת בדבר.

חרס
סיר חרס. אל תשכחו לבדוק
גם את הציפוי

כלים עם ציפוי קרמי - אפשרות נוספת היא שימוש בכלים עם ציפוי קרמי של יצרנים, שנמצא שהציפוי שלהם אינו מכיל קדמיום ועופרת. יש עדיין מקום לחשש שמא הציפוי מכיל חומרים אחרים בעייתים וגם כאן הוודאות לבטיחות הכלים אינה 100% כמו למשל בכלי זכוכית. קשה לתת המלצה חד משמעית לכלים אלו, לאחר הממצאים של כולבוטק בנוגע לציפוי הקרמי. אין לנו גם מידע מה קורה כאשר הציפוי הקרמי נפגם (שכיח מאוד) ואיזה חלקיקים נפלטים אז למזון.

כלים עם ציפוי טפלון - לטפלון יש מקדם חיכוך נמוך במיוחד (הנמוך ביותר מכל הציפויים האחרים) ולכן הוא מונע הידבקות של המזון  ומאפשר לטגן ללא שמן, אך בטמפ' גבוהה הטפלון חשוד כמשחרר אדים רעילים ועל כן אני ממליץ להימנע משימוש בכלים עם ציפוי טפלון.

אלומיניום - אלומיניום הוא מוליך חום מעולה וגם קל משקל. אך זו מתכת רעילה (עלולה לגרום נזק למערכת העצבים) ואני ממליץ להימנע ממגע של מזון עם מתכת זו.

כלי חרס - חרס אמור להיות בטוח לשימוש אך יש לקנות כלים עם תו תקן שמאשר שאין בהם עופרת.

לסיכום, הכלים הבטוחים לשימוש ללא כל חשש הם כלי הזכוכית. כאלטרנטיבה לכלי זכוכית, לאור הידוע לנו כיום, אני ממליץ להשתמש בכלים מנירוסטה. יתכן מאוד שיש גם כלים נוספים בטוחים, אך אין לנו מידע אובייקטיבי ואמין לגביהם.

שאלנו יועצי בריאות מה הם מתכוונים לעשות עם כלי הנאופלם שיש להם בבית. הנה התשובות

ד"ר גיל יוסף שחר (M.D.) הינו רופא קונבנציונאלי המתמחה ברפואה תזונתית, ניקוי רעלים וברפואת הרמב"ם. [email protected]